BATI AKDENİZ EKONOMİSİ İÇİN GÜÇLÜ BİR ADIM ATILDI

Batı Akdeniz Ticaret Buluşması programının ardından değerlendirmede bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf Keyik: “Programla birlikte Burdur, Isparta ve Antalya ekonomisi için güçlü bir adım atıldı” dedi.
Batı Akdeniz Bölgesindeki ticareti geliştirmek amacıyla ilk kez 26- 27 Mayıs 2022 tarihlerinde Antalya ANFAŞ Fuar Merkezinde düzenlenen “Batı Akdeniz Ticaret Buluşması” programında iş birlikleri ve iletişimler hayata geçirildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)’nun koordine ettiği, Odamızın da paydaş olduğu programın davetlileri arasında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da yer aldı. Programda ‘Tarım, Turizm Sektörlerinde Devlet Destekleri’, ‘Osmanlı’dan günümüze Ekonomi Tarihi’, ‘Networking’, ‘TÜBİTAK Teknoloji Transferleri’, ‘Bilişim ve Dijital Pazarlama B2B Etkinliği’, ‘SANTEK Yat İmalatı Sektör Buluşması’, ‘İhracat Destekleri’, ‘Akıllı KOBİ’, ‘İstihdam Destekleri’, ‘Girişimcilik, İnovasyon ve Teknoloji Trendleri’, ‘İhracat B2B Etkinliği’, ‘Turizm, Gıda ve Tedarik B2B Etkinliği’, ‘Araştırma ve İnovasyon Destekleri’ ve ‘Girişimcilik- İnovasyon’ konularında seminerler ve etkinlikler de düzenlendi.
Ticaret Buluşması Programında üç ilin üniversiteleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Borsaları, Dernekleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri arasında ikili görüşmeler de gerçekleştirildi. Program TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ‘Girişimcilik ve İnovasyon’ konusunda verdiği seminerle sona erdi.
 
Programda Başkan Yardımcımız Hasan Ali Daldal, Meclis Başkanımız Ömer Çeliker ve Yönetim Kurulu Üyemiz Hakan Yoran da hazır bulundu.
 
 
 
 
BÖLGESEL TİCARET VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM PEKİŞTİRİLDİ
Bölgesel ticaret ve dijital dönüşümün pekiştirildiği bir program gerçekleştiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf Keyik; “Programımızda; Antalya Valisi Sayın Ersin Yazıcı, Isparta Valisi Sayın Aydın Baruş, Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Sayın Hasan Büyükdede, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, akademisyenlerimiz, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile iş insanlarımız bizleri yalnız bırakmadılar.
Bilindiği üzere Covid- 19 Pandemisiyle birlikte küresel ticarette dalgalanmalar oldu. İç piyasamızda ise kısmen belirsizlikler yaşadık. Tüm dünya ekonomisini etkileyen bu dalgalanmalar karşısında ulusal ekonomimiz çok şükür ayakta kalmasını bildi, yıkılmadı. Süreç aynı zamanda, KOBİ’lerimizden fabrikalarımıza tüm işletmelerimize dijital ticaretle gerekliliğini vurguladı. Yaşanan bu ekonomik dalgalanmaların ardından Devlet ve özel sektörün bir araya geldiği bu etkinliğimiz bölgemiz ticaretini geliştirmek ve dijital dönüşüme entegre olmak açısından büyük önem taşıdı. Batı Akdeniz bölgesindeki ticaret ve sanayi hayatının gelişerek büyümesi ülke ekonomimiz adına son derece önemli bir buluşma oldu. Bu yıl ilk kez düzenlendiği için bazı eksiklikler olabilir fakat ilerleyen yıllarda bunları tamamlayarak bölgemiz ticaret hayatında güçlü adımlar atmaya, iş birliklerini pekiştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
 
 
YENİLİKLERE ENTEGRE OLMALIYIZ
Başkanımız Yusuf Keyik yaptığı değerlendirmenin devamında: “Daha önceki yıllarda da bu amaçtaki buluşmalarımızı elbette gerçekleştirmiştik. Fakat zamanın ve teknolojinin gerektirdiği yeniliklere entegre olarak iş birliği buluşmalarımızı geliştirerek devam ettiriyoruz. Programımız dahilindeki seminerlerde de dijital pazarda ve e-ticarette daha fazla sektör ve girişimciyle yer almamız gerektiğinin vurgulandı.
Bunların yanı sıra Standımızı ziyaret eden Bakan Yardımcımız Sayın Büyükdede ve TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’na talep ve önerilerimizi iletme fırsatı da yakaladık. Bölgemizdeki Ticaret ve Sanayi Odası ve Borsa Başkanlarımızla ikili diyaloglar ve karşılıklı görüş alışverişlerinde bulunduk” ifadelerini kullandı.
 
TEŞEKKÜR
Başarının ilk adımı atarak kazanılacağına dikkat çeken Başkanımız Yusuf Keyik: “Ticaret hayatında girişimcilik ruhuyla ilk adımı atmak çok önemlidir. Günümüz ticaret kurallarına göre girişimci, tedarikçi, pazar ve alışveriş konularında hemen her sektörde internetten ulaşabileceğimiz dijital pazarların oluşması gerekiyor. Bizler de bu gelişmelerden geri kalmamak için gelişen ve değişen ticaret kurallarına en kısa sürede uyum sağlayıp ivme kazanmak üzere gerekli çalışmalarda bulunuyoruz.
Programımızın gerçekleştirilmesinde ATSO Başkanımız Sayın Davut Çetin başta olmak üzere emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bölgemizin ticaret hayatı ve ekonomisi adına önem arz ettiğine inandığımız Batı Akdeniz Ticaret Buluşma programında bizleri yalnız bırakmayan Antalya Valisi Sayın Yazıcı’ya, Isparta Valisi Sayın Baruş’, Burdur Valimiz Sayın Arslantaş’a, Bakan Yardımcımız Sayın Büyükdede’ye, TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’na, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, protokol mensuplarımıza, akademisyenlerimize, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcilerine ve iş insanlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.
 
 

Yararlı Linkler

İletişim

0 248 234 62 05

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal Medya

Adres: Yeni Mahalle Şehit Teğmen Halil DEMİRÖRS Cad. No: 2 Burdur Türkiye Telefon: +90 248 234 62 05 pbx Faks: +90 248 233 67 34
Bu site, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Bilgi İşlem Servisi tarafından hazırlanmaktadır. | Tüm hakları saklıdır. | © 2021 butso.org.tr | This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.