Skip to main content

TURİZM AMAÇLI KİRALANAN KONUT BELGESİ HK.

Sayın Üyemiz,

T.C. BURDUR VALİLİĞİ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 323-4668660 sayılı,  Turizm Amaçlı Kiralanan Konut Belgesi konulu yazısına istinaden;

Bilindiği  üzere  7464  sayılı  Konutların  Turizm  Amaçlı  Kiralanmasına  ve  Bazı  Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 02.11.2023 tarih ve 32357 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Kanunun;  Konutların  Turizm  Amaçlı  Kiralanmasına ilişkin  hükümleri  01.01.2024 tarihinde  yürürlüğe girmiştir.  Kanunun  uygulanmasına  esas  olacak  Yönetmelik  ve  diğer  ikincil  mevzuat  hükümleri  de 28.12.2023 tarih ve 32413 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

İlimiz, Merkez ve ilçelerde, yerli veya yabancı kişilere tek seferde yüz gün veya yüz günden daha kısa  süreyle  turizm  amaçlı  kiralanan  konutların  bu  maddenin  yürürlüğe  girdiği  tarihte  turizm  amaçlı kiralama  faaliyetinde  bulunanlar  tarafından,  1  Şubat  2024  tarihine  kadar  izin  belgesi  almak  üzere Bakanlığa  başvurulması  zorunludur.  1 Şubat 2024 tarihinden itibaren izin belgesi alınmadan faaliyette bulunamayacaklardır. Bu tarihten itibaren izin belgesi almadan konutlarını kiralayan gerçek veya tüzel  kişilere idari  yaptırım  uygulanacaktır.  Söz  konusu  başvurular  e-Devlet  üzerinden  yapılacak olup,  başvuruların  kabul  edilmesi,  incelenmesi  ve  belgelendirme  süreçleri  İl  Müdürlüğümüzce yapılacaktır.  İlimiz  sınırları  içerisinde  İl,  İlçe  Emniyet  Müdürlüklerine  veya  Jandarma Komutanlıklarına kimlik bildirimi yapan, vergi kaydı, esnaf ve ticaret odalarında kaydı bulunan gerçek veya tüzel kişilerin tespit edilerek, idari yaptırımlara maruz kalmamaları ve Turizm Amaçlı Kiralanan Konut Belgesi almaları için  başvuru  yapmaları  gerekmektedir. 

Saygılarımızla

Yararlı Linkler

İletişim

0 248 234 62 05

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Sosyal Medya

Adres: Yeni Mahalle Şehit Teğmen Halil DEMİRÖRS Cad. No: 2 Burdur Türkiye Telefon: +90 248 234 62 05 pbx Faks: +90 248 233 67 34
Bu site, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Bilgi İşlem Servisi tarafından hazırlanmaktadır. | Tüm hakları saklıdır. | © butso.org.tr | Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.