Skip to main content

Çinli iş adamlarından Deprem Yardımı

Çin halkı ve Burdur’daki Çinli iş insanları deprem afetinden zarar gören vatandaşlar için ayni ve nakdi yardımda bulundular.
Burdur Çinli Mermerciler Birliği, Xiamen Üniversitesi ve Wuhan Stone Ticaret Odası eş güdümünde 1 milyon 7 yüz bin Türk Lirasından daha fazla miktarda AFAD’a nakdi yardımda bulunuldu. Yapılan açıklamada ayni ve nakdi katkıların devam edeceği bildirildi.
 
 
Vali Vekili Ahmet Mailoğlu başkanlığında Odamızda afet koordinasyon toplantısı yapıldı. Toplantıda iş insanlarıyla bir araya gelen Burdur heyeti, onlara yardımlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür etti. Toplantı sonunda Çinli iş insanları yaptıkları yardımları Vali Vekili Mailoğlu’na takdim ettiler.
 
“KURTULUŞ SAVAŞINDAN ÇOK DAHA FAZLA ŞEHİDİMİZ VAR”
Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu yaptığı konuşmada: “Depremin üzerinden neredeyse 10 gün geçti. Halen enkazdan canlı kurtarmalar yapılıyor. Tarihin gördüğü en büyük felaketlerden birini yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşımızda 14 bin şehidimiz vardı. Şu andaki vefat sayısı hepinizin malumu. Bu denli yoğun bir deprem yaşadık ve Dünyanın her tarafında ciddi üzüntüler olduğunu biliyoruz. Coğrafi olarak bize en uzak yerlerden biri de Çin Devleti idi. Bir kısım Çinli insanımız buraya gelip, mermercilik yapıyorlar ve kendi aralarındaki birlikleri kanalıyla bize 1 milyon 329 bin TL bağışta bulundular. Bir başka dernekleri eliyle 85 bin 260 TL yardım yaptılar ki bu para Çin’de yaşayan ve Türkiye’de faaliyet göstermeyen insanların kendi aralarında toplayıp bize gönderdikleri paradır. Ve ayrıca bir başka Çin derneği de 300 bin TL’lik nakdi destek yaptı. Bunun dışında da 360 bin 192 TL'lik yardımlarını aldık. Sizler adına AFAD’a yapılan bu yardımlar için teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Başta bize bunları takdim eden buradaki yetkililerimiz olmak üzere bizden çok uzaktaki Çin coğrafyasında yaşayan Çin halkına, gönül dostlarına sizlerin selamlarıyla teşekkür ediyorum” dedi.
 
“EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİ İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”
Odamız üyesi TİMMER Mermer Firmasının Yetkilisi Guoxiong Chen’in nezdinde tüm Çinlilere şükranlarını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf Keyik: “Bugün burada bulunan Çinli kardeşlerimize bu kötü günümüzde bizimle beraber oldukları için ve bize katkı sağladıkları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar” dedi.
 
Başkanımız Yusuf Keyik; “Burdur Valiliği ile koordineli olarak yaptığımız çalışmalarımız devam ediyor. Biz de kendi kampanyalarımızla yardım malzemelerini tırlarla afet bölgelerine gönderdik. Bugün 4 konteyner ve yatakların bulunduğu tırlar afet yaşanan kentlere doğru hareket edecek. Bunun dışında birçok üyemizin katkılarıyla 50 dolayında iş makinesi sevkıyatı yapıldı. Afet yaşanan yerlerden her ne istek ve talepler var ise bunlar bize geldikçe hem TOBB kanalıyla ve hem de Valiliğimiz kanalıyla üzerimize düşeni yapmak için gayret gösteriyoruz.
 
Bunların yanı sıra son birkaç gündür ilimize intikal eden 5 bin dolayında misafirlerimizin de birçok ihtiyaçları var ki konaklama ve gıda maddeleri karşılansa da günlük yaşam malzemeleri eksikliklerini tamamlamaya çalışıyoruz. Diğer taraftan da evlere- ikametgahlara yerleşmek isteyen ailelerin eksikliklerini gideriyoruz. Beyaz eşya ve ev eşyaları olarak ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. Maddi ve manevi ihtiyaçların karşılanması için Oda üyelerimizle birlikte katkılarımız devam ediyor. Tabi süreç uzun soluklu bir süreçtir. Yardımlarımız bundan sonra da devam edecek” şeklinde konuştu.
 
 
“KALICI KONUTLAR YAPACAĞIZ”
TOBB olarak deprem yaşanan yerlere kalıcı konutlar yapacaklarını kaydeden Başkanımız Yusuf Keyik: “Bugün Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’un da katıldığı ve 365 Oda- Borsa Başkanımızın da yer aldığı TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun moderatörlüğünde Zoom üzerinden bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımızın iş dünyasından talebi kalıcı konutların yapılması gündeme alındı. Bir yandan o kentlerimizdeki depremzedelerin hayatlarını idame ettirebilmeleri için ne gerekiyorsa yapmakla birlikte diğer yandan da kalıcı konut inşaatlarına hızlı bir şekilde başlanacak. Bu yaraları sarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah üyelerimizden de kalıcı konutlarla ilgili mutlaka katılımlar ve talepler olacaktır. Dünyadaki milletlerin ve bizim milletimizin destekleriyle İnşallah o 10 ilimizi tekrar ayağa kaldıracağız.
 
Ülkemiz büyük, insanlarımızın yüreği büyüktür. Bir taraftan Devletimizin ve bir taraftan da milletimizin 10 gündür yaptıkları çalışmalarını ve yardımlarını görüyoruz. Herkes olağanüstü bir gayret içerisinde. Yeter ki orada bir canımıza bir insanımıza sahip çıkalım. Bu anlayışıyla her şey yapılacak. Bundan sonra da üyelerimizin yaptığı yardımları zaman zaman kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
“TÜRK HALKINA GEÇMİŞ OLSUN”
Açıklamasını Türkçe konuşarak yapan Chen: “Bizler de depremden dolayı çok etkilendik ve üzüldük. Bundan dolayı Çinli mermerciler olarak ikinci kez bir kısmı nakdi bir kısmı da malzemeyle destek vermek istedik. Onun için bu organizasyonu yapıldı. Türk halkına geçmiş olsun ve başınız sağ olsun dileklerimizi iletiyorum” dedi.

Yararlı Linkler

İletişim

0 248 234 62 05

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal Medya

Adres: Yeni Mahalle Şehit Teğmen Halil DEMİRÖRS Cad. No: 2 Burdur Türkiye Telefon: +90 248 234 62 05 pbx Faks: +90 248 233 67 34
Bu site, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Bilgi İşlem Servisi tarafından hazırlanmaktadır. | Tüm hakları saklıdır. | © 2021 butso.org.tr | This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.